Stolce przejściowe

Noworodek ma niedojrzały, jałowy układ pokarmowy w związku z czym potrzebuje po urodzeniu kilku dnia aby przystosować się do przyjmowania pokarmów drogą doustną.
Pierwszy stolec noworodka – smółka

Pierwszy stolec noworodka to smółka, ma ona zwykle kolor ciemnozielony a nawet czarny zaś konsystencje zbliżoną do plasteliny. Smółka zawiera wszystkie zbędne substancje zgromadzone w jelitach dziecka podczas życia płodowego tj. np. wody płodowe, złuszczony nabłonek skóry, śluz, żółć oraz wszelkie substancje produkowane przez rozwijający się układ trawienny dziecka.
Dziecko powinno wydalić pierwszą smółkę w przeciągu 12-48 godzin po urodzeniu, jest to bardzo istotny fakt gdyż wydalenie smółki w odpowiednim czasie po urodzeniu świadczy o prawidłowym funkcjonowaniu i budowie przewodu pokarmowego dziecka.

Stolce przejściowe                                 

W momencie w którym dziecko zaczyna jeść mleko matki/ mleko sztuczne, zaczynają pojawiać się tzw. stolce przejściowe. Mają one różne zabarwienie od brunatno-zielonych , poprzez zielono-żółte, po żółte. W stolcach przejściowych mogą sporadycznie pojawiać się ślady śluzu i grudki (niestrawiony pokarm). Mają one konsystencje wodnistą (rozluźnioną), a niekiedy mogą być nawet lekko spienione i mieć kwaśny zapach, jest to wynik fermentacji laktozy jelicie grubym dziecka.

Liczba stolców wydalanych na dobę zależy do kilku czynników tj. mleka którym karmione jest dziecko (mleko matki/ mleko sztuczne), częstości karmień oraz ilości zjadanego mleka przez dziecko. Zwykle częstość wypróżnień jest większa u dzieci karmionych piersią od 1 do 10/ dobę, zaś u dzieci karmionych sztucznie ilość stolców może wynosić 1-4/ dobę. Od końca pierwszego tygodnia życia stolce noworodków są dobrze uformowane i mają kolor żółty, na powietrzu utleniają się więc często przybierają barwę jasno-zieloną.

Około 2 miesiąca życia wypróżnienia u niemowlęcia są bardziej uregulowane ok. 2-4/ doby. Barwa najczęściej jest żółta lub żółto-zielona, zapach kwaskowaty, a konsystencja zbliżona do ściętej jajecznicy. Wielkość stolców może być różna. Fizjologią jest też fakt że czasami wypróżnienie nie nastąpi nawet przez kilka dni. Ma to związek z doskonałą jakością pokarmu matki, który jest w dużym stopniu przyswajalny dla układu pokarmowego dziecka. Należy jednak pamiętać że dodatkowe objawy, takie jak brak apetytu, nabrzmiały brzuszek czy niepokój dziecka mogą być symptomy, które wymagają konsultacji z lekarze.

stolce przejściowe - dzieci z pomarańczą

Pamiętajmy!

Stolce dzieci karmionych mlekiem matki będą różne w stosunku do dzieci karmionych mlekiem sztucznym.

Objawy niepokojące w stolcu dziecka:

  • brak smółki, dłużej niż 2 doby (48 godzin) po urodzeniu,
  • pojawienie się śluzu, ropy, krwi w stolcu,
  • zmianę koloru stolca na biały (może świadczyć o braku żółci w stolcu, a tym samym o nieprawidłowościach związanych z wątrobą lub drogami żółciowymi),
  • zwiększoną liczbę stolców o wodnistej konsystencji w ciągu doby (może świadczyć o biegunce),
  • zmiana koloru stolca na czarny ( może świadczyć o obecności krwi w stolcu),

W razie wystąpienie któregoś z wyżej wymienionych objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.