Niemodne podpaski?

W świecie, w którym żyjemy modnie jest być eko – kupować ekologiczne jedzenie, ubrania z bawełny organicznej, jeździć rowerem zamiast samochodem, stosować naturalne kosmetyki. Wiemy coraz więcej o szkodliwych substancjach, staramy się ich unikać, lepiej dbamy o własne zdrowie.

Zapominamy, a może nie wiemy o czymś bardzo ważnym. O czym?

O tym, że podpaski i tampony nie są eko!

Producenci artykułów higienicznych nie podają ich składu na opakowaniach zasłaniając się tajemnicą handlową. Dlaczego? Oto kilka powodów:

  1. Produkowane są z bawełny, która bardzo często zawiera szkodliwe substancje, np. pestycydy
    i herbicydy.

  2. Naturalnie bawełna jest szara, aby uzyskać śnieżnobiałą biel stosowany jest chlor.

  3. Aby podpaski były bardziej chłonne dodawane są do nich substancje absorbujące wilgoć, takie jak poliakrylan sodu, który jest w stanie wchłonąć ilość wody nawet o kilkadziesiąt razy większą niż jego objętość.

  4. Bardzo często podpaski są perfumowane, tak by maskować nieprzyjemny zapach wynikający z użytych produktów lub sposobów wybielania.

Organizacja Women’s Voices For The Earth działająca na rzecz eliminowania substancji toksycznych z artykułów codziennego użytku opublikowała raport dotyczący składu artykułów higienicznych i ich wpływu na zdrowie. Chemikalia obecne w podpaskach, o których pisałam, mogą powodować alergie i podrażnienie śluzówki pochwy, co zwiększa ryzyko infekcji właśnie z powodu zawartych w nich toksyn. Co więcej, mogą powodować problemy z płodnością, a nawet raka pochwy i sromu.

Jednorazowe artykuły higieniczne są nieekologiczne także dlatego, że są jednorazowe – po ich użyciu lądują w koszu, a potem zalegają na wysypiskach śmieci. Do ich produkcji używane są substancje chemiczne, które zanieczyszczają środowisko. Problemem jest także ich utylizacja. Przeciętnie jedna kobieta zużywa około 11 tysięcy podpasek i wkładek higienicznych w ciągu życia (stosowane są nie tylko podczas miesiączki), z czego jedna rozkłada się około 300 lat, uwalniając toksyny do gleby.

Jakie są alternatywy dla jednorazowych podpasek i tamponów?

  • Podpaski i tampony jednorazowe, wykonane z organicznej bawełny, zawierające mniej toksyn.

  • Podpaski i tampony wielokrotnego użytku produkowane są z bawełny, pozwalają skórze oddychać.

  • Gąbeczki menstruacyjne wykonane z naturalnych gąbek.

  • Kubeczek menstruacyjny.

Wszystkie te artykuły są droższe od popularnych jednorazówek, ale koszty po pewnym czasie się wyrównują, a nawet może się okazać, że stosowanie podpasek wielokrotnego użytku jest tańsze.

Warto pomyśleć o swoim zdrowiu. Skóra i śluzówka okolic pochwy i krocza jest bardziej wrażliwa niż skóra reszty ciała, nie fundujmy jej kontaktu przez kilka dni w miesiącu z toksynami. Skoro dbamy o to, co jemy i czym smarujemy nasze ciało, zadbajmy też o to, czego używamy podczas miesiączki. Zrobimy wtedy coś dobrego nie tylko dla siebie, ale i dla naszej planety.

Dlaczego warto zamienić podpaski jednorazowe na te wielokrotnego użytku?

  1. Koszty – podpaski ekologiczne są tańsze.
  2. Zdrowie – artykuły higieniczne wielokrotnego użytku wykonane są z naturalnych materiałów, dzięki którym skóra może oddychać. Nie zawierają sztucznych substancji, które mogą podrażniać okolice intymne, powodować alergie i infekcje, a nawet raka.
  3. mniej szkodliwe dla środowiska, więc jeśli chcesz być eko zacznij je stosować już dziś!

 

 

Link do raportu organizacji Women’s Voices For The Earth: http://www.womensvoices.org/wp-content/uploads/2013/11/Chem-Fatale-Report.pdf