MONITOROWANIE PRZEBIEGU KARMIENIA

Relacja między matką a dzieckiem budowana jest od pierwszych chwil po porodzie, w ogromnej mierze, dzięki karmieniu piersią. Oprócz budowania bliskości, karmienie pełni funkcję podtrzymania życia noworodka poprzez dostarczanie mu pożywienia. W pokarmie znajdują się  nie tylko składniki odżywcze w postaci węglowodanów, białka i tłuszczy, ale również ogromnej dawki witamin, składników mineralnych i makroelementów oraz czynników bioaktywnych i mikroflory jelitowej.

 

Początkowo, karmienie piersią może przysparzać młodej mamie trochę problemów, w momencie konfrontacji wiedzy teoretycznej z praktyką, która w danym momencie staje się w jej odczuciu zupełnie inną dziedziną o której nie mają pojęcia. By uspokoić mamę i pomóc w momentach kryzysu laktacyjnego, warto wiedzieć, że oceny skutecznego karmienia należy dokonać poprzez przedstawienie wskaźników, którymi możemy posługiwać się w ocenie efektywności działań.

Po pierwsze należy pamiętać o obserwacji aktu karmienia. Oznacza to, że dziecko ssie pierś 15 minut z jednej piersi i 15 min z drugiej. Podczas tego karmienia obserwujemy 10-30 zassań z głośnym przełykaniem, zaobserwować można to od 3 doby po urodzeniu.

U matki możemy zauważyć odruchy wypływu pokarmu podczas karmienia (np. karmiąc dziecko lewą piersią, z piersi prawej wydostaje się pokarm) oraz odczucie ulgi i rozluźnienia piersi po karmieniu.

 

Warto pamiętać, że karmiąc dziecko regularnie należy zaobserwować systematycznie oddawane przez dziecko stolce (ok 3-4/doba) oraz nawet do 5 zmoczonych pieluch moczem.

Należy zwracać uwagę  na stan ogólny dziecka, min. odruchy noworodka, które powinny być żywe a temperatura ciała w normie.

Aby kontrolować prawidłowe przyrosty masy ciała noworodka warto pamiętać ze w pierwszych 3 miesiącach życia, dziecko przybiera ok 182-217 gram na tydzień. Do 6 miesiąca 119-126 gram na tydzień. Od 6 do 9 miesiąca to 84-91 gram na tydzień. Przy pierwszym pomiarze po porodzie utrata masy ciała dziecka może wynosić do 10% masy wyjściowej. Kolejne pomiary należy odnosić względem pomiaru po utracie masy.

Niemowlęta podwajają masę urodzeniową w 5.-6. miesiącu życia, zwiększa się również ich wzrost o 2,5cm na miesiąc oraz obwód głowy o 1,27cm na miesiąc w pierwszych 6 miesiącach życia.

Warto pamiętać, że istnieje możliwość zważenia dziecka w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej, w przypadku gdy zaobserwujemy niepokojące zmiany i mamy wątpliwości co do efektywności karmienia. Można również skorzystać z porady laktacyjnej certyfikowanego doradcy laktacyjnego, który oceni i skoryguje ewentualne błędy podczas karmienia, które mogą wpływać na jego efektywność. Pamiętajmy, że nauka karmienia piersią to wyzwanie zarówno dla mamy jak i dziecka, to droga przez którą należy pokornie iść razem nie zniechęcając się i walcząc o wspólny sukces.

 

  1. Nehring-Gugulska, M. Żukowska-Rubik, A. Pietkiewicz Karmienie piersią w teorii i praktyce. Podręcznik dla doradców i konsultantów laktacyjnych oraz położnych, pielęgniarek i lekarzy”. Kraków 2017.