Niedoceniana rola opieki przedkoncepcyjnej
Rola opieki przedkoncepcyjnej niewątpliwie w znacznym stopniu wiąże się z edukacją zdrowotną dzieci i młodzieży, ponieważ promowanie odpowiednich zachowań prozdrowotnych w tym szczególnym okresie ma wpływ na późniejszą przyszłość prokreacyjną. Zdrowie i kondycja przyszłych rodziców mają duży wpływ na zapłodnienie oraz rozwój płodu.
Działania położnej skupiające się na promowaniu zachowań prozdrowotnych oraz przekazywaniu nowym pokoleniom wartości etycznych czy też kulturowych wpływają na tworzenie się postaw ludzkich, które w przyszłości będą odpowiadały za oddziaływania jednostek mających tworzyć rodzinę.
Współczesna położna powinna być częstym gościem szkół podstawowych i średnich. Położna przyjmuje na siebie rolę wychowawcy, przekazując dzieciom i młodzieży wiedzę, która pozwoli im przygotować się do dorosłego życia w aspekcie biologicznym, wychowawczymi społecznym. Możliwości Położnej w szerzeniu oświaty zdrowotnej pozwalają na prowadzenie edukacji, promowania odpowiedniego stanu zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego.
Dlaczego przygotowanie przyszłych rodziców do poczęcia i ciąży jest tak ważne ?
Opieka przedkoncepcyjna odnosi się do określenia stanu zdrowia kobiety i jej partnera przed poczęciem dziecka. Celem opieki przedkoncepcyjnej jest przygotowanie przyszłych rodziców pod względem fizycznym i psychicznym do aktu zapłodnienia i rodzicielstwa.
Wśród komponentów opieki prekoncepcyjnej wyróżnia się działania mające na celu dokonanie wstępnej oceny czynników, które w istotny sposób mogą wpłynąć na zdrowe poczęcie oraz promocję zdrowia prokreacyjnego, która powinna dostarczać rzetelnych informacji na temat ważnej roli zdrowego trybu życia, właściwego odźywiania czy minimalizowania środowiskowych czynników ryzyka i ich wpływu na poczęcie dziecka.